Ładowanie Wydarzenia

« All Wydarzenia

  • To event minęło.

Japońska akupunktura i moksybucja oraz usystematyzowana metoda praktykowania akupunktury według dr Manaki

21 czerwca 2018 11:00 - 24 czerwca 2018 15:00

Wykładowca: dr Stephen Birch, licencjonowany akupunkturzysta

REJESTRACJA

Akupunktura w Japonii to bardzo zróżnicowana dziedzina, obejmująca rozmaite teoretyczne nurty i szkoły, wielu specjalistów oraz mnóstwo ogólnych, jak i bardzo wyspecjalizowanych metod. Chęć studiowania „japońskiej akupunktury” może zatem stawiać nas w dosyć trudnym położeniu. Na szczęście dr Yoshio Manaka, jeden z najsłynniejszych akupunkturzystów XX wieku, rozwinął bardzo uporządkowany i łatwy do zastosowania system praktyki. System ten, czyli „terapia równoważenia meridianów Yin i Yang”, integruje unikalne metody praktyki, rozwinięte przez dr Manakę, obejmujące szeroki zakres specjalistycznych i ogólnych technik leczenia. Zostały one starannie wybrane spośród wielu technik, które były powszechnie stosowane przez różne szkoły akupunktury w Japonii.

 

Na kursie zostanie przedstawiona podstawowa, czteroetapowa metoda systematycznego leczenia, opracowana przez dr Manakę. Będzie ona nauczana w taki sposób, aby każdy z uczestników mógł zastosować ją natychmiast po ukończeniu kursu przy założeniu, że będzie dysponować odpowiednimi do tego narzędziami. Z tego powodu w trakcie kursu jak najwięcej czasu poświęca się na ćwiczenie nakłuwania pod nadzorem prowadzącego, aby wszystkim umożliwić dokładne poznanie różnych metod oraz możliwości ich zastosowania.

„Podstawowy zabieg” w systemie dr Manaki składa się z trzech etapów. Pierwszy etap obejmuje naukę wzorców diagnozy z palpacji brzucha. Wzorce te są wykorzystywane przy wyborze odpowiedniej metody leczenia meridianów nadzwyczajnych za pomocą technik nakłuwania oraz zastosowania specjalnych „przewodów pompujących jony” dr Manaki. Drugi etap obejmuje naukę techniki „moksa na uchwycie igły”, którą wykonuje się na odpowiednich, położonych na plecach punktach tylnych shu wraz z wszelkimi jej modyfikacjami. Nauczana będzie też dodatkowa technika „pozostawionej igły”, która jeszcze lepiej pomaga spełnić cele drugiego etapu leczenia i zaczyna również kierować działania zabiegu do konkretnych objawów. Trzeci etap polega na nauce prostego ćwiczenia sotai, które pomaga rozluźnić ogólne napięcie w tułowiu i nogach. Czwarty etap wiąże się z leczeniem objawów. W tym celu nauczane będą techniki zastosowania igieł chishin, śródskórnych i pinezkowych („press-tack”) oraz metoda bezpośredniej moksybucji okyu.
W większości przypadków podczas jednego zabiegu przechodzi się przez etap pierwszy, drugi i czwarty, natomiast etap trzeci dodaje się tylko wtedy, gdy występuje taka potrzeba. Ta całościowa i systematyczna metoda leczenia wywodzi się z unikalnej perspektywy dr Manaki i jego poglądów dotyczących natury Qi, meridianów, nadzwyczajnych naczyń (meridianów), muskulatury, ewolucji i rozwoju. Teorie te są proste, ale jednocześnie wyrafinowane –  są niezwykłym przewodnikiem, wyznaczającym ścieżkę praktycznego zastosowania podstawowej metody leczniczej jego systemu.

Wszelka wiedza i metody nauczane na tym kursie zostały szczegółowo przedstawione
w książkach, których dr Birch był współautorem: Hara Diagnosis; Japanese Acupuncture, a zwłaszcza Chasing the Dragon’s Tail.

Szczegóły

Start:
21 czerwca 2018 11:00
Koniec:
24 czerwca 2018 15:00

Organizator

Instytut Baoku
Telefon:
+48 794 303 888
Email:
poczta@baoku.pl

Miejsce

Hotel Bonum
ul. Sieroca 3
Gdańsk,
+ Google Map