3 – częściowy kurs

Część I: regulowanie 3 Jiao   21 – 22 marca 2020
Część II: otwieranie dróg przepływu Qi oraz zbieranie/skupianie Qi w danym obszarze  9 – 10 maja 2020
Część III: tworzenie Qi i Krwi   11 – 12 lipca 2020

“Embodied medicine” to cykl trzech dwudniowych warsztatów rozwijających wewnętrzne umiejętności (internal cultivation), które będą pomocne we właściwym rozpoznaniu obecnego stanu pacjenta i wyborze odpowiednich technik terapeutycznych, którymi będziemy namacalnie (tangible) wpływać na Qi pacjentów podczas zabiegu.

Sześciodniowy kurs „Embodied Medicine” to praktyczne warsztaty, które zarówno położą fundamenty teoretyczne jak i nauczą fizycznych umiejętności wymaganych do przeprowadzania zabiegów akupunkturowych w pełni zaangażowany sposób.

Kurs tworzy zamkniętą całość, jednak poznawane na nim techniki i koncepty stanowią bazę i są wykorzystywane przy kontynuowaniu dalszej edukacji w ramach ATS – Association for Traditional Studies.

Podczas weekendowych warsztatów, pierwszy dzień będzie poświęcony technikom nakłuwania, a kolejny – pracy z ciałem z użyciem samych rąk. Będziemy uczyć się, jak można wzmocnić skuteczność zabiegu akupunkturowego używając właściwych, odpowiednich technik nakłuwania, technik manualnych oraz poprawnej mechaniki naszego ciała (postawa i DaoYin).

Będziemy uczyć się diagnozować pacjentów rozpoczynając od najbardziej oczywistych aspektów, które można zaobserwować – fizycznej struktury i postawy, napięć mięśniowych lub wiotkości zarówno kanałów, jak i kluczowych obszarów. Do ich opisywania użyjemy pojęć z Medycyny Chińskiej takich, jak Qi, Krew i Płyny– co pozwoli nam lepiej zrozumieć jak mechanika ciała (kończyn i kręgosłupa) wpływa na zdrowie naszych pacjentów.

Na kolejnym etapie nauczymy się w jaki sposób możemy dokonać pożądanej zmiany, zupełnie namacalnie i realnie. Najpierw będziemy uwalniali blokady mięśniowe, później przejdziemy do wymagających więcej świadomości, mniej oczywistych poruszeń Qi i Krwi. Będziemy rozbudzali swoją wrażliwość w tym zakresie stopniowo i krok po kroku.

Opis warsztatów:

Temat każdego z warsztatów będzie inny, jednak na każdym ze spotkań będziemy praktykowali te same pryncypia stojące u podstaw leczenia, wydobywając więcej subtelności w tym, co zauważamy i jak leczymy.

Zaczerpniemy z 8 ćwiczeń Dao Yin przechowywania Qi i rozwijania sensytywności (Otwieranie/Zamykanie, Wznoszenie/Opadanie, Rozpraszanie/Gromadzenie) i skoncentrujemy się na tych ich elementach, które będą związane z eksplorowanym danego dnia tematem.

Używając świadomości własnych ciał, będziemy obserwowali i naśladowali stan, w jakim znajduje się pacjent. Przez to przybliżymy się do odczucia w jaki sposób porusza się u nich Qi i Krew. Kolejno wybierzemy obszary ciała, które wymagają leczenia i na nich zastosujemy odpowiednie dla danej osoby techniki terapeutyczne, zależnie od rodzaju i stanu tkanki, na której będziemy pracować oraz stanu przepływu Qi i Krwi w tym obszarze. Następnie wykonamy odpowiedni ruch Qi i Krwi w naszych ciałach aby wysłać jasną wiadomość do naszych rąk lub igły, w zależności od tego jak chcemy aby ciało pacjenta zareagowało.

Będziemy praktykowali techniki nakłuwania:

– Technikę wzmacniającą – Rozpalanie ognia na górze – Burning Mountain

– Technikę redukującą – Ochładzanie Nieba – Cooling Sky

– Podążanie wzdłuż kanału – Channel Traveling

– Dziobanie wróbla – Sparrow pecking

-Technikę rozprowadzającą Qi – Spreading

– Technikę gromadzącą Qi w danym obszarze – Gathering

Poznamy techniki pracy z ciałem:

  • róu/cuō – Pocieranie/Szorowanie – Rubbing/scrubbing
  • lŭ – Czesanie – Combing
  • pai – Oklepywanie – Patting
  • Trakcje i Naciągania – Traction and Lengthening.

 

Kolejno będziemy wykonywali mini-protokoły leczenia stworzone w oparciu o najczęściej spotykane w praktyce przypadki. Będzie to początek eksplorowania, w jaki sposób możemy w różnych sytuacjach zastosować techniki diagnozowania i pracy z ciałem.

ch